reklama

Prečo je marihuana považovaná za doping?

Táto otázka bola v posledných týždňoch mnohokrát skloňovaná najmä v súvislosti s dvoma pozitívnymi dopingovými nálezmi trenčianskeho hokejového kapitána Marcela Hanzala. Ja sa aspoň v stručnosti pokúsim vysvetliť či a prečo by sa mala ,,tráva,, považovať za nedovolenú látku, zakotvenú v dopingových zoznamoch národých aj medzinárodných výborov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Už samotná látka je dosť neprirodzená pre vrcholového športovca. Je tu však názor, že napríklad množstvo alkoholu a nikotínu je pri dopingovke nepodstatné, tak prečo by to isté nemohlo platiť aj o marihuane. Veď je to neduh, ktorý sa od fajčenia cigariet či alkoholizmu až tak veľmi nelíši. Koniec koncov, ide o to aby športovec nepodvádzal a nedovolene nezvyšoval svoj výkon. Ako to beží v terajšom vrcholovom športe rozoberať nebudem, lebo dopingové laboratória sú vždy o krok pred dopingovými komisármi a boj proti dopingu predstavuje syzifovskú prácu. Ale prečo sa medzi látky zvyšujúce výkon radí aj marihuana, keď je vedecky dokázané, že výkon nezvyšuje?! Odpoveď je jednoduchá. Marihuana patrí pod takzvanú podskupinu KANABINOIDY. Väčšina týchto látok naozaj priamo nevplýva na kvalitu športovej aktivity. Tieto látky však majú jednu špeciálnu vlastnosť. V športovom slangu sa im hovorí maskovacie látky, pretože majú schopnosť prekryť veľké množstvo podporných prostriedkov, vrátane anabolických steroidov. Zoberme si príklad, kedy športovec, povedzme atlét, v príprave na preteky použije na objem svalovej hmoty zakázaný steroid Stanozol a popri tom bude v určitých periódach fajčiť kanabis. Pri prípadnom dopingovom teste mu bude namerané iba zvýšené množstvo marihuany a anabolikum bude bezpečne skryté. Bohužial, vo vačšine športových federácií je zneužitie kanabinoidov sankciované iba troma mesiacmi zastavenia športovej činnosti, narozdiel od steroidov či diuretík, kde sú sankcie od dvoch rokov až po doživotie. Z tohto príkladu je jasné, že športovec radšj zvolí prvú alternatívu, v prípade, že vysádza krátko pred súťažou, alebo používa taký prostriedok, ktorý má dlhú detekčnú dobu. Riešenie tohto problému je napríklad také, aké využíva SAKST (Slovenská Asociácia Kulturistiky a Silového Trojboja). Tá totiž bez rozdielu toho, na akú látku bol nález pozitívny, udeľuje rovnaké sankcie. Poznámka autora: Týmto článkom vonkoncom nemám v úmysle obviniť Marcela Hanzala z brania anabolických steroidov. Považujem ho za kvalitného hokejistu a charakterného človeka, ktorý možno vedome, možno nevedome, podcenil riziko dopingového testu a jeho nález nepochádza ani tak z úmyslu podviesť , ako z úmyslu ,,spestriť,, si zábavu. Mojim cieľom bolo oboznámiť čitateľov s problémom zneužívania kanabinoidov v športovových odvetviach.

Robo Talafa

Robo Talafa

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent masmediálnej komunikácie, kulturista, bývalý hokejista, propagátor čistého športu bez dopingu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu